WROCŁAW, KRASNALE I MY

W dniach 16-17.05.2022r. 55 uczniów wzięło udział w wycieczce do Wrocławia organizowanej w ramach projektu „Poznajemy Polskę”.

Poniedziałkowa podróż, mimo że trwała długo, nie odebrała nam chęci poznawania tego pięknego miasta położonego nad Odrą. Najpierw udaliśmy się pod Halę Stulecia– obiektu wpisanego na Listę Światowego Zabytku UNESCO. Tam zauroczyła nas Pergola złożona z 750 kolumn porośniętych winoroślą oraz multimedialna fontanna. Oczywiście utrwaliliśmy te obiekty na zdjęciach. Kolejną atrakcją na trasie naszej wędrówki było centrum wiedzy poświęconej wodzie –Hydropolis. Tam można dowiedzieć się wszystkiego na temat wody oraz jej mieszkańców. Przed wejściem do budynku obejrzeliśmy 46,5-metrową drukarkę wodną wyczarowującą ozdobne kurtyny wodne. Po tak intensywnym popołudniu udaliśmy się na kolację i do hotelu. Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Rynku. Zobaczyliśmy m.in. najcenniejsze kamienice, pomnik Aleksandra Fredry, budynek ratusza oraz dwa małe domki nazwane „Jasiem” i „Małgosią”. Duże wrażenie zrobił na nas najwyżej położony most (na wysokości 45 metrów)Mostek Pokutnic zwany również Mostkiem Czarownic. Mieliśmy okazję być również na Starych Jatkach – małej uliczce, na której od XII wieku sprzedawano mięso, natomiast dzisiaj znajdują się tam galerie sztuki oraz Pomnik Pamięci Zwierząt Rzeźnych. Widzieliśmy także gmach Uniwersytetu Wrocławskiego z figurami czterech cnót kardynalnych: Sprawiedliwości, Męstwa, Roztropności i Umiarkowania. Na Ostrów Tumski przeszliśmy po Moście Zakochanych. Zwiedzanie Ostrowa Tumskiego zakończyliśmy w Ogrodzie Botanicznym, w którym wyciszyliśmy się, a spacerując alejkami podziwialiśmy różnorodne gatunki roślin i oczka wodne.

Wrocław znany jest z ukrytych na ulicach i w zaułkach niewielkich rzeźb krasnali. Obecnie jest ich ponad 380 i stale zwiększa się ich liczba. Niektórym z nas udało się uwiecznić na zdjęciach przeszło 30. Po wyczerpującym dniu udaliśmy się w drogę powrotną. Do Jachówki dotarliśmy późnym wieczorem. Wrocław na pewno zostanie w naszej pamięci na długo.