Wycieczka do Bochni i Zalipia klas 4-8

29 listopada klasy 4-8 udały się na wycieczkę do Bochni i Zalipia, realizując

Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę

Celem wycieczki  do Bochni  było poznanie historii najstarszej kopalni soli kamiennej w Polsce, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO,  a także kształtowanie postaw i wartości patriotycznych w oparciu o bogate dziedzictwo historyczne i przyrodnicze kopalni. Na trasie turystycznej uczniowie mogli zobaczyć zabytkowe kaplice, unikalne komory solne, oryginalne narzędzia i urządzenia górnicze. Kopalnia to miejsce pełne inspiracji dla uczniów, ale i dla nauczycieli. Pobyt w  tym miejscu może uzupełnić wiele tematów podejmowanych podczas lekcji historii, przyrody, geografii, języka polskiego. Bocheńska kopalnia to wiele możliwości i atrakcji, a zwiedzanie jej pozostawia bezcenne  wspomnienia, które inspirować będą dzieci przez kolejne miesiące, a może i lata. 

Kolejnym punktem na trasie wycieczki była malowana wieś Zalipie. Tutaj niezależnie od pory roku można rozkoszować się niezwykłymi widokami, cieszyć oczy i duszę fantazyjnie skomponowanymi bukietami kwiatów, które zdobią wszystko, co można pomalować: domy, ściany mieszkań, sprzęty, serwetki, odzież, obory, studnie, płoty, a nawet psie budy. 

 Znajduje tu również się Muzeum Felicji Curyłowej,  od którego zaczęła się nasza wizyta w Zalipiu. Uczniowie poznali w tym miejscu historię zwyczaju ozdabiania chat motywami kwiatowymi. Następnie  zwiedzili Dom Malarek, w którym znajduje się wystawa poświęcona tradycji malowania chat i sztuce dekoracyjnej. Była to bardzo ciekawa i udana wycieczka, która pozwoliła uczniom poznać piękne miejsca w naszej ojczyźnie.