
Realizujemy projekt „Poznaj Polskę”
Jeśli widzieć chcesz
„Malowaną wieś”
By podziwiać sztukę ludu
Do Zalipia jedź.
M. Kozaczkowa
15 listopada uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Zalipia w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „ POZNAJ POLSKĘ”.
Warto wspomnieć kilka słów na temat tej miejscowości. Jest to niewielka wieś, położona w województwie małopolskim, która od dawna słynie z malowanych chat.
Tutaj niezależnie od pory roku można rozkoszować się niezwykłymi widokami, cieszyć oczy i duszę fantazyjnie skomponowanymi bukietami kwiatów, które zdobią wszystko, co można pomalować: domy, ściany mieszkań, sprzęty, serwetki, odzież, obory, studnie, płoty a nawet psie budy. Kwiaty „wyobraźni” zostały namalowane na trwałych materiałach, by cieszyły odbiorcę jak najdłużej.
Tutaj znajduje się Muzeum Felicji Curyłowej, od którego zaczęła się nasza wizyta w Zalipiu. Tu dzieci poznały historię zwyczaju ozdabiania chat motywami kwiatowymi. Otóż początki zdobienia chat sięgają połowy IX w., kiedy to mieszkanki wsi dekorowały wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibuły, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Malowidła wykonywano również na ścianach budynków, studniach i płotach. Obecnie w Zalipiu znajduje się około 20 malowanych domów. I jeszcze ciekawostka, każdego roku odbywa się tu konkurs na najładniej pomalowaną zagrodę. Następnie dzieci zwiedziły Dom Malarek, w którym znajduje się wystawa poświęcona tradycji malowania chat i sztuce dekoracyjnej. Ściany domu zdobią tradycyjne motywy zalipiańskie. W domu przechowuje się wzorniki z początku XX w., malowane przez wybitną malarkę zalipiańską Felicję Curyłową.
Następnie odbyły się warsztaty plastyczne . Wszyscy z podziwem oglądali przepięknie udekorowaną salę, gdzie na ścianach widniały malowane motywy kwiatowe, a sufit zdobił ogromny żyrandol, wykonany z bibułkowych kwiatów. W tej właśnie sali, pod czujnym okiem dekoratorek dzieci malowały motywy kwiatowe na deskach. Wszyscy z dużym zaangażowaniem wykonywali swoje „artystyczne dzieła”.
Drugim punktem naszej wycieczki była Kopalnia Soli w Bochni.
Zwiedzanie zabytkowej kopalni soli w Bochni nie jest zwykłą wycieczką szkolną , to niezwykła podróż przez najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska kopalni.
Dostępna w bocheńskiej kopalni Podziemna Ekspozycja Multimedialna sprawia, że zwiedzanie ma charakter podróży w czasie. Spotkania z polskimi królami, a także duchem mnicha stanowią niecodzienną lekcję historii.
Słuchowiska przestrzenne, animacje oraz interaktywne prezentacje sprawiają, że przedstawione w ten sposób informacje utrwalają się na dłużej i są wyjątkowym uzupełnieniem wiedzy zdobytej w szkolnej ławie.
Była to bardzo ciekawa i udana wycieczka, która pozwoliła uczniom poznać piękne miejsca w naszej ojczyźnie.
https://spjachowka.com.pl/img_6096/